از بین بردن ویروس کرونا با دستگاه تصفیه هوا

تاثیر دستگاه تصفیه هوا بر ویروس کرونا

همه گیری کرونا

در مطالب قبلی به مباحثی در خصوص ایمنی جمعی یا گله ای چیست و همچنین راه کار تهویه مطبوع در مقابل ویروس کرونا پرداخته ام و در ادامه به دنبال شفاف سازی ارتباط بین استفاده از دستگاه تصفیه هوا و ویروس کرونا از نظر میزان نشر و گسترش و تاثیر در بهبودی مبتلایان می پردازم. همانطور که می دانید از اواخر سال گذشته جهان وارد همه گیری ویروس کرونا شده است و گسترش این بیماری علاوه بر افزایش نرخ مرگ و میر در کشور باعث ایجاد صدمات بی شماری به سیستم تنفسی و قلبی افراد بهبود یافته از بیماری شده است.

ارتباط آلودگی هوا و ابتلا به ویروس کرونا

از طرفی بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی میزان آلودگی هوا در ایران، در سطح بسیار زیاد طبقه بندی می شود و همگی در فصول سرد سال و در ماه های آذر و دی شاهد هشدارهای متعدد آلودگی بیش از حد هوا از مراجع ذیصلاح بوده ایم. سازمان بهداشت جهانی در خصوص ارتباط بین COVID-19 و آلودگی هوا نیز بیانه های مختلفی داده است. واضح است که با افزایش میزان آلودگی هوا، آسیب پذیری سیستم تنفسی در مقابل ویروس COVID-19 افزایش می یابد و هنگامی که هوای آلوده وارد ریه های انسان می شود – بخصوص در افرادی که به بیماری های مزمن تنفسی مبتلا هستند –  آسیب پذیری بیماران در مقابل این همه گیری افزایش می یابد.  

آیا دستگاه تصفیه هوا در مبارزه با ویروس کرونا موثر است؟

بر طبق اعلام سازمان های مختلف از جمله انجمن حفاظت از محیط زیست کشور امریکا، دستگاه تصفیه هوا تاثیر بسیار زیادی در کاهش میزان آسیب های وارده به بدن ناشی از ویروس COVID-19 دارد. ویروس به روی ذرات معلق در هوا می نشیند و به واسطه ی این ذرات در محیط پخش می شود. فیلتر هپای تعبیه شده درون دستگاه تصفیه هوا قابلیت حذف ذرات معلق تا قطر ۳۰۰ نانو متر را دارد و در صورتی که ویروس به تنهایی در هوا معلق نباشد، به طور قطع ویروس را جذب و از گسترش آن جلوگیری می کند. دستگاه تصفیه هوا با کاهش اثرات مخرب آلودگی هوا در محیط های مختلف به افزایش سلامت و عملکرد سیستم قلب و تنفسی کمک می کند. با استفاده از دستگاه تصفیه هوا، مقاومت ریه ها در مقابل ویروس کرونا افزایش یافته و مراحل بهبود فرد پس از ابتلا به بیماری سرعت بخشیده می شود. مبتلایانی که در قرنطینه ی خانگی به سر می برند، جهت بهبود عملکرد ریه های خود به هوایی پاک و تمیز نیاز دارند که این مهم با کمک دستگاه تصفیه هوای امکان پذیر خواهد بود. در نتیجه تصفیه هوا و ویروس کرونا یا یکدیگر نسبت معکوس دارند.

می توان گفت که استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی در دوران همه گیری ویروس کرونا می تواند به تقویت دستگاه تنفسی بیانجامد و به روند بهبود بیمارانی که در قرنطینه ی خانگی به سر می برند کمک شایانی کند. البته در نظر داشته باشید که این دستگاه برای اشخاصی که نیاز به اکسیژن و دستگاه ونتیلاتور دارند جایگزین مناسبی نیست و برای بیماران بد حال توصیه اکید به پیروی از دستوالعمل های پزشک عمومی و بستری در بیمارستان می شود. ابزارهای سلامت محیط استاندارد در سطح خانگی می توانند تا حد مطلوبی به روی افزایش عملکرد ارگانهای حیاتی بدن تاثیر گذار باشند ولی طبق تحقیقات صورت گرفته و بنا به قطر بسیار پایین ویروس کرونا – بین ۶۰ تا ۱۲۰ نانومتر – دستگاه تصفیه هوایی که توانایی از بین بردن کامل ویروس کرونا را داشته باشد در بازار حضور ندارد.

دستگاه تصفیه هوا مجهز به لامپ یو وی

حتی در برخی از مدل های تصفیه هوا که به ادعای تامین کنندگان مجهز به لامپ یو وی است نیز نمی توان توقع از بین رفتن ویروس را داشت چراکه فن با سرعت بالا هوا را از جلوی اشعه یو وی عبور می دهد و این اشعه فرصت کافی برای از بین بردن ویروس کرونا را ندارد.

توصیه مهم در خصوص جلوگیری از ویروس کرونا

توصیه می شود تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید، از سفر و مهمانی خودداری نمایید. از ماسک و الکل به طور مرتب و محیط های مختلف استفاده کنید و به تمامی دستورات صادر شده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت حفظ سلامتی خود و خانواده گوش فرا دهید و به رابطه ی معکوس تصفیه هوا و ویروس کرونا به بسنده نکنید و بدانید شاید دستگاه تصفیه هوا لازم باشد ولی به هیچ عنوان کافی نیست.

شرکت تامین کننده دستگاه تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا هانیول

شرکت مرکز کنترل ایران در سال های اخیر اقدام به تامین، فروش  و ارائه خدمات پس از فروش دستگاه تصفیه هوای هانیول و فیلتر های مورد نیاز نموده است. نسل جدید دستگاه تصفیه هوای هانیول مدل Airtouch، فوق العاده کم‌صدا و دارای ۳ مرحله سوپر فیلتراسیون قوی و پیشرفته است که هوا را از گرد و خاک، ذرات معلق، باکتری، ذرات میکروسکوپی، مو، عوامل آلرژی‌زا و حتی بو‌ تصفیه می‌کند. فناوری به کار رفته در فیلترهای کربن اکتیو (HiSiv) دستگاه های تصفیه هوای Airtouch، همان فناوری هانیول است که در شاتل‌های فضایی ناسا استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *