سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی – Heat Recovery Ventilation

هدف از ساخت و ارائه سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی به شرح زیر است:

 • تامین هوای تصفیه شده و مطبوع عاری از هرگونه آلودگی های محیط بیرون
 • کنترل خودکار دمای طرح داخل، رطوبت، سطح دی اکسید کربن و دیگر ذرات معلق
 • تامین هوای تازه و اکسیژن
 • بازیافت انرژی هوای خروجی

آلودگی هوا و دستگاه تهویه و تصفیه هوای مرکزی

استفاده از دستگاه تصفیه هوا و تصفیه هوای مرکزی در یک واحد مسکونی می تواند باعث بهبود عملکرد ریه ها، مغز، تنظیم ساعت خواب، جلوگیری از بیماری، افزایش توان یادگیری و نشاط و شادابی انسان گردد. نیاز هر روز انسانها تقریبا برابر ۱ کیلوگرم غذا، ۳ کیلوگرم آب برای آشامیدن و مصارف بهداشتی و حدود ۱۷۰۰۰ لیتر هوای تازه و با کیفیت برای نفس کشیدن است. شما هیچ وقت نمی توانید هوای با کیفیت داخل را لمس، بو یا مزه کنید، نمی توانید آنرا بشنوید یا ببینید. حواس پنجگانه در کنترل کیفیت هوای خوب ناتوانند.

آلودگی هوای کلانشهر ها راه حل های بلند مدت و کوتاه مدتی دارد. از طرفی می توان راه حل های آلودگی هوا را به دو دسته زیرساختی و موقتی، عمومی و اختصاصی تقصسیم کرد. با توجه به اینکه بسیاری از عوامل کاهنده ی آلاینده ها در اختیار جامعه مهندسی ایران نیست، تنها می توان به ارائه راه حل های اختصاصی جهت مقابله با آلودگی هوا بسنده کرد. یکی از راه حل های اختصاصی خرید دستگاه تصفیه هوا‌ست، راه حل دیگر استفاده از دستگاه های تهویه و تصفیه هوای مرکزیست.

استاندارد های ساختمانهای امروزی

با علم به دامنه ی کاربرد مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مبنی بر ضوابط طرح، محاسبه و اجرای عایق کاری حرارتی و سیستم های تاسیساتی گرمایی، سرمایی، تهویه، تهویه مطبوع، تامین آب گرم مصرفی و روشنایی الکتریکی، کلیه ساختمان ها ملزم به رعایت کلیه اصول مبحث ۱۹ مطروحه از جانب سازمان معظم نظام مهندسی ساختمان می باشند.

در ساختمان های امروزی با توجه به عایق کاری کامل دیواره ها و استفاده از در و پنجره های یو پی وی سی و درب های ضد سرقت که باعث درز بند شدن ساختمانها می گردند، ضریب نفوذ هوا و دفعات تعویض هوا در ساعت به مقادیری بسیار پایین میل می کند که این امر سلامت و نیاز ساکنین و کاربران را به هوای تازه تامین به مخاطره می اندازد.

هدف اصلی استفاده از سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی کمک به رعایت تمامی استاندارد های بازیافت انرژی مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان  مطابق با استاندارد های روز اروپا و تضمین سلامتی و کیفیت هوای داخل، جلوگیری از ورود آلودگی ها و ذرات معلق به محیط داخل می باشد.

مزایای سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی :

 • عملکرد اصلی سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی تامین هوای تازه و تخلیه هوای داخل ساختمان است. این سیستم همواره جریان هوا و فشار هوای داخل را متعادل نگه می دارد.
 • عملکرد مهم و دیگر سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی جلوگیری از ورود آلودگی ها، دی اکسید کربن، ذرات معلق و گازهای خطرناک و احیانا سمی با استفاده از چندین بستر فیلتر در خروجی و ورودی هوا است.
 • عملکرد دیگر این سیستم ها پیش سرمایش، سرمایش، پیش گرمایش و گرمایش با استفاده از انواع کویل های حرارتی و برودتی در راستای کنترل دمای طرح داخل در فصول مختلف سال می باشد.
 • عملکرد دیگر سیستم استفاده از فری کولینگ[۱] می باشد. هنگام نیاز به سرمایش در فصول بهار و پاییز و هنگامی که دمای طرح بیرون پایین تر از دمای طرح داخل است بدون نیاز به روشن کردن دستگاههای برودتی و با تکنیک تهویه مطبوع با استفاده از جا به جایی اجباری، هوای مطبوع فیلتر شده تامین می گردد.
 • عملکرد دیگر سیستم استفاده از مبدل حرارتی چرخان می باشد که این مهم علاوه بر کاهش مصرف و هزینه بهای ماهانه ی انرژی منتج به کاهش ظرفیت اولیه دستگاههای تولید کننده ی برودت و کاهش هزینه ی اولیه خرید دستگاههای مرکزی تولید و توزیع برودت از جمله چیلر، فن کویل و … می گردد.
 • عملکرد دیگر سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی ایجاد رطوبت یا رطوبت گیری محیط می باشد.
 • سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی می توانند به صورت کاملا مستقل و مجهز به کویل های سرمایی و گرمایی با تولید کننده های برودت مستقل ( کندانسینگ یونیت یا مینی چیلر) یا با سیستم های مرکزی ( کندانسینگ یونیت یا چیلر) یکپارچه گردند.

 

 

اجزای دستگاه تهویه و تصفیه هوای مرکزی:

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

 

 

نحوه ی عملکرد سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

نحوه توزیع و تخلیه هوا در سیستم تهویه و تصفیه هوای مرکزی:

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

دیاگرام اجرا:

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

مبدل های حرارتی در سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی:

مبدل صفحه ای[۲]:

این نوع مبدل ثابت و بدون هیچ گونه حرکتی است. هوای ورودی و خروجی از محیط  در دو طرف این مبدل سیلان می یابند که در نتیجه انتقال حرارت از یک طرف به طرف دیگر این صفحه صورت می پذیرد. راندمان سالانه سیستم تهویه هیت ریکاوری با مبدل صفحه ای جریان متقاطع[۳] در حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد و مبدل با جریان مخالف[۴] ۴۹ تا ۶۱ درصد می باشد.

مبدل چرخ دوّار:

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

این مبدل دارای یک ساختار ماتریسی شانه عسلی مدور [۵] است که به آهستگی در امتداد جریان های هوای رفت و برگشت دوران می کند. موتور چرخاننده ی ساختار ماتریسی مجهز به VFD جهت کنترل لحظه ای دوران می باشد. در هنگام دوران، هوای گرم برگشتی در نیمه بالایی ساختار ماتریسیجاری می گردد که انتقال حرارت از هوا به ماتریس صورت می پذیرد. با دوران چرخ، در نیمه پایینی، انتقال حرارت  از ماتریس به هوای ورودی صورت می پذیرد. هرچه اختلاف دمای بین هوای ورودی و خروجی بالاتر باشد، راندمان مبدل دوار بیشتر می گردد.

به طور کلی حرارت منتقل شده از جریان هوا در این ساختار را گرمای محسوس می نامیم. بدان معناست که تبادل انرژی یا آنتالپی در یک فرآیند رطوبت ثابت منجر به تغییر دما می گردد. درصورتی که سطح رطوبت هوای برگشت بالا باشد ، امکان تقطیر فراهم و گرمای نهان نیز آزاد می گردد که در نتیجه ساختار مبدل با فیلم باریکی از آب پوشانیده می شود. باید توجه داشت که فیلم باریک آب در طرف دیگر تبخیر شده و مقاومت حرارتی لایه مرزی ساختار را می شکند و باعث بهبود عملکرد مبدل می شود. درنتیجه انتقال رطوبت هوای خروجی به ورودی امکان پذیر می گردد. راندمان سالانه مبدل چرخ دوار حدود ۷۲ درصد است.

قدم اول: محاسبه تئوری رطوبت بیشینه و نرخ انتقال انرژی m,maxω   و qmax

قدم دوم: تعیین رطوبت و اثر محسوس و کل mϵ ،t  ϵ و s ϵ

قدم سوم: محاسبه انتقال انرژی و رطوبت واقعی ( محسوس و کل )

m,max     ω mϵ m = ω

qactual = ϵ qmax

قدم چهار: محاسبه شرایط هوای خروجی طرفین.

قدم پنجم: چک کردن بالانس انتقال انرژی طرفین.

قدم ششم: جانمایی نقاط به روی نمودار سایکرومتریک.

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

انرونت – Enervent

شرکت فنلادی انرونت یکی از شرکتهای مطرح اروپایی در زمینه تولید سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی است که از سال۱۹۸۳ میلادی فعالیت خود را در زمینه سیستمهای تهویه آغاز نموده است. انرونت اولین شرکت فنلادی است که در صنعت تهویه مطبوع مبدل های حرارتی دوّار استفاده کرده است.

ماموریت این شرکت کمک به مردم به منظور زندگی و کار در شرایط سالم و راحت است؛ این مهم با تولید سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی امکان پذیر می باشد.

انرونت

سیستم فیلتراسیون انرونت :

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

باید توجه داشت که:

 • در هوای بیرون ذرات معلق و گازهای خطرناک وجود دارد.
 • زمانی که مردم در محیط بسته کار و زندگی می کنند دی اکسید کربن و گرمای اضافی بیشتری تولید می شود.

با انرونت می توان:

 • فیلتراسیون متوسط ذرات با قطر PM 5 را از محیط خارج می کند.
 • در این روش تمام هوای ورودی به محیط فیلتر می گردد تا هوای سالم برای تنفس فراهم شود.
 • فیلترها به راحتی قابل تعویض هستند و بستگی به سطح آلودگی باید فیلترها هر ۱ تا ۳ ماه یکبار تعویض شوند.

سوپر فیلتراسیون eClean :

 • انرونت با همکاری شرکتهای فنلادی VTT و TEKES پروژه های اتاق تمیز را اجرا می کند.
 • از مزیت های اساسی سیستم eClean ساخت Enervent فیلتراسیون بسیار با کیفیت تا ۹۹.۵درصد از ذرات با قطر ۲.۵PM و حل مشکل افت فشار بالای سیستم می باشد که در نتیجه مصرف انرژی کاهش یافته و فیلتراسیون در بالاترین سطح صورت می پذیرد.
 • روش eClean ناخالصی های هوا را با کمترین افت فشار از بین می برد و امکان استفاده از یونیتهای با سایز کوچک و با راندمان بالا را فراهم می نماید.

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

از دیگر مزایای سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی می توان موارد زیر را نام برد:

گرمایش:

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

سرمایش:

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

اتوماسیون:

 

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با من در تماس باشید.

تهویه و تصفیه هوای مرکزی

[۱] Free Cooling

[۲] Plate Heat Exchanger

[۳] Cross Flow

[۴] Counter Flow

[۵] Circular Honeycomb Matrix

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *