چگونگی یافتن کار مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا

کار مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا

در ابتدای ورود به کشور آمریکا و ایالت کالیفرنیا به عنوان یک مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا دغدغه ی یافتن کار مناسب و مربوط به رشته ام را در این ایالت داشته ام. ایالت کالیفرنیا با جمعیتی بالای سی میلیون نفر و اقتصادی قوی تر از کشور های توسعه یافته ای مانند بریتانیا و در حال توسعه ای مانند هند فرصت مناسبی را برای من به عنوان یک مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا قرار می دهد. خب اگر از امریکا و صنعت تاسیسات و تهویه مطبوع سخن بگوییم باید بدانیم که خاستگاه و محل اولیه توسعه تهویه مطبوع در این کشور است که در مطالب مختلفی از جمله چگونه اهالی فلوریدا قبل از اختراع سیستم تهویه مطبوع زنده ماندند؟ یا در مطلب تاریخچه ی تهویه ی مطبوع به آن پرداخته ام. کشور محل تولد چیلر توسط شرکت کرییر و کشور محل تدوین استاندارد تهویه مطبوع توسط اشری که می تواند برای من چالش های سنگینی را به همراه داشته باشد چرا که از محیط متفاوت کشور ترکیه و قبل از آن کشور ایران پا به دنیای فرصت ها و چالش ها در کشور آمریکا گذاشته بودم. 

آیا دانستن زبان انگلیسی برای یک مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا مهم است؟ 

موقعیت را در ابتدا بر عکس در نظر بگیریم، فرض کنید یک مهندس مکانیک اهل کشور پاکستان هستید و زبان فارسی نمی دانید و در کشور ایران به دنبال کار می گردید؟ آیا موفق می شوید؟ حال فرض کنید که در دانشگاهی رشته ی مهندسی خوانده اید که مراجع و کتابهای مهندسی همگی به زبان فارسی بوده اند ( البته این مثال می تواند در بازه ی چهارصد تا پانصد سال گذشته درست باشد و اگر مهندسی را با علوم جا به جا کنیم) ولی در مکالمه ی زبان فارسی توانایی ندارید و فقط توان فهم مفاهیم فنی رو دارید. آیا فکر می کنید که موفق به پیدا کردن کار در ایران می شوید؟ در همه جای دنیا هم به همین شکل است اگر مهارت نرم یا سافت اسکیل خودتان را تقویت نکرده باشید و توانایی معارفه، مذاکره ، دفاع و چانه زنی مناسبی نداشته باشید نمی توانید کار و جایگاه شغلی داشته باشید. به عنوان یک مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا مهمترین موضوع قبل از دانش فنی ، توانایی برقراری ارتباط است. 

کار مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا

سابقه و تجربه ی کاری برای پیدا کردن کار مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا

من به عنوان یک مهندس مکانیک که سابقه ی کاری بالای ده سال در پروژه های مختلف کشور ایران رو داشته ام و در تهویه مطبوع تقریبا به تمامی تجهیزات و فن آوری ها از جمله چیلر، چیلر تراکمی، چیلر جذبی و فن کویل اشراف نسبی داشته ام و حتا در برخی مواقع در معرفی و توسعه سیستم های جدیدی از جمله چیلر توربوکور و سیستم های تهویه و تصفیه هوای مرکزی – Heat Recovery Ventilation در ایران پیش قدم بوده ام و همه ساله در نمایشگاههای مختلفی از جمله نمایشگاه تاسیسات تهران ، نمایشگاه تاسیسات استانبول و دیگر کشور ها شرکت کرده بودم و اطلاعات صنعتی خود را همواره بروزرسانی کرده ام. گزارش سالانه ی صنعت تهویه مطبوع می نوشتم که مورد استقبال رسانه های جمعی از جمله روزنامه ی دنیای اقتصاد قرار می گرفت. 

خب تمام صحبت های بالا را شنیدید؟ خواستم بگویم به عنوان فردی به نسبت موجه وارد بازار کار آمریکا شده ام که از آنجا که هیچ سابقه ای داخل کشور آمریکا نداشته ام موج ریجکتی های کاری بر سرم آوار شد. ولی در ابتدا تا توانستم مصاحبه برای مشاغل غیر مرتبط گرفتم و روی اعتماد به نفس و توانایی برقراری ارتباط خودم کار کردم و قدم به قدم خودم را آماده ی مصاحبه با شرکت های میلیارد دلاری و بزرگ کردم. پس زیاد سخت نگیرید و این روند را به عنوان شروع یک سفر ببینید و از مسیر لذت ببرید. در ادامه بیشتر در این رابطه صحبت می کنم. 

کار مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا

مدرک تحصیلی برای پیدا کردن کار مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا

ایالت کالیفرنیا در کشور آمریکا مدارک هیچ نقطه ی دیگری از دنیا را قبول ندارد و همگی باید تایید شوند، بستگی به جایگاه شغلی این تاییدیه می تواند از سازمانهای بین المللی مانند WES باشد یا می تواند در خواست مدرک FE و شاید PE باشد. برای مشاغلی که در زمینه ی  طراحی و نظارت تاسیسات و تهویه مطبوع است داشتن این مدارک در اکثر مواقع الزامی‌ست. در سایت NCEES عضو می شوید و تمام مراحل به طور کامل توضیح داده شده است. برای من که علاقه مند به فعالیت در زمینه های فروش و بازاریابی تجهیزات تاسیسات و تهویه مطبوع بوده ام ودر جستجوی این دست  مشاغل می گشتم چالش سنگینی از نظر مدرک تحصیلی وجود نداشت و بیشتر به مهارت های زبان و مذاکره و علم و دانش تاسیسات و تهویه مطبوع و فروش پروژه توجه می شد. 

قدم اول: رزومه 

داشتن رزومه مناسب برای شما که نمایشگر تمام تجارب کاری مرتبت با شغل درخواستی هست اهمیت بسیار بالایی دارد ولی نکته ی مهم تر دانستن تکنیک های نوشتن رزومه‌ست که سعی می کنم در فرصتی مناسب یک مقاله ی کامل در این زمینه بنویسم. 

رازهای نوشتن رزومه برای پیدا کردن کار مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا

  • از نوشتن اسم اصلی و کامل، تاریخ تولد و زیپ کد خود در رزومه خودداری کنید.
  • قبل از ارسال رزومه برای هر شرکت، شرح شغلی مورد نیاز را مطالعه کنید و رزومه خودتان را بر اساس شرح شغلی ویرایش کنید و به روی مهارت های مورد نیاز تمرکز و توجه بیشتری داشته باشید و به هیچ عنوان یک رزومه تکراری را برای همه نفرستید. امروزه اکثر مدیران و کارمندان منابع انسانی از نرم افزارهای مخصوص استفاده می کنند که برای آنها کلمات کلیدی مورد نیاز را فیلتر می کند ، پس اول شرح شغلی را بخوانید و سپس رزومه را ویرایش کنید. 
  • رزومه ی شما در قسمت سابقه ی شغلی باید شامل چند نکته ی مهم باشد: اول سمت و جایگاه، دوم نام شرکت، سوم تاریخ ورود به و خروج از شغل و چهارم شرح وظایف شغلی. در قسمت شرح وظایف شغلی باید به طور خلاصه حداقل پنج یا شش وظیفه ی اصلی خودتان را در آن شغل بنویسید و نکته ی مهم تر این است که پس از هر وظیفه، باید دستاورد شغلی به صورت قابل لمس و عددی و درصدی ذکر گردد. مثلن می نویسید که شما وظیفه ی بررسی و تایید نقشه های تاسیسات مکانیکی ساختمان را بر عهده داشته اید که در این مدت یک سال تعداد صد و هشتاد پروژه ساختمانی به مساحت سه میلیون فوت مربع را بررسی کرده اید که نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود ۲۳ درصد بیشتر بوده است. شما با این تکنیک می توانید توجه زیادی را به خود جلب کنید و در نظر بگیرید در صورتی که شرح شغلی خواسته شده با شرح وظایف سابق شما همپوشانی دشته باشد واقعا شانس به شما روی آورده است. 
  • نکته ی مهم بعدی اینکه دروغ نگویید که تمام مشکلات بعدی شما از آنجا سر چشمه می گیرد. 
  • نکته ی آخر اگر نیاز به معرف در ابالت کالیفرنیا داشتید با من تماس بگیرید. 

نوشتن Cover letter 

همانند روزمه، کاور لتر هم باید برای هر شرح شغلی ای شخصی سازی شود تا بتوانید تاثیر مناسبی را در ذهن مخاطب خلق کنید امروزه با استفاده از AI می توانید با ارسال رزومه و نوشتن شرح شغلی و جایگاه شغلی مورد نیاز در خواست نوشتن کاور لتر را به CHATGPT بدهید و سپس آنرا اصلاح کنید تا به یک استاندارد درستی در مورد خودتان برسید. ولی به یاد داشته باشید که هیچ چیز بالاتر از دانش خودتان یا کمک گرفتن از یک فرد با تجربه نمی تواند به شما کمک کند تمامی این ابزارها که به طرز شگفتی در حال توسعه هستند کمک هایی هستند که یک انسان ماهر را به کمال می رسانند، پس از خودتان غافل نشوید. 

تهیه و تدوین یک فایل پورتفولیو

می توانید در یک فایل خودتان، پروژه های انجام شده همراه با عکس، چالشهای پروژه و ویژگی های فنی پروژه را معرفی کنید. به من اعتماد کنید، این تکنیک تاثیر بسزایی در ذهن مخاطب دارد و من جواب خوبی گرفته‌ام چرا که همگی می دانیم نمایش دادن از توضیح دادن اثرگذار تر است. محتوا پادشاه است ولی نحوه ی ارایه محتوا اهمیت بالاتری دارد. در صورت نیاز به مشورت در زمینه ی چگونگی یافتن کار مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا با من تماس بگیرید. 

قدم دوم: بروزرسانی لینکدین

مطلبی در مورد لینکدین نوشته ام که کامل نیست  ولی با جستجو و تحقیق می توانید خودتان را بروز کنید، امکان ندارد که کسی شما را استخدام کند و قبل از آن به لینکدین شما سر نزند و نگاهی به صفحه ی شما نداشته باشد. پس این مورد را جدی بگیرید. کامل به زبان انگلیسی اصلاحات را انجام بدهید و سعی کنید رزومه ی شما با لینکدین مطابقت داشته باشد. 

با توجه به طولانی شدن مطالب سعی می کنم در چند قسمت مطالب را تکمیل کنم تا دقت مطالب حفظ شود و بتوانیم قدم به قدم مطالب را به همراه یکدیگر پیش ببریم. امیدوارم به کمک تجربیات یکدیگر در زمینه ی یافتن کار مهندس تاسیسات و تهویه مطبوع در آمریکا بهینه تر و با هزینه ی کمتری قدم برداریم پس در قسمت کامنتها دیگران را از تجربیات خودتان بهره‌مند سازید.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *