روش های کنترل سیستم تهویه مطبوع چیست؟

کنترل سیستم تهویه مطبوع

کنترل سیستم تهویه مطبوع بحثی بسیار تخصصی‌ست که در یک مقاله و مطلب نمی گنجد. پس از سه سال فعالیت با عنوان مدیر بازاریابی شرکت مرکز کنترل ایران  که در چهل سال گذشته از پیشگامان سیستم های هوشمند ساختمان بوده است، کماکان بسیاری از جنبه های فنی و تخصصی جهت فراگیری باقی مانده است. متاسفانه هنگامی که صحبت از BMS می شود، مفهومی که مشاورین املاک در ذهن خریداران و عموم مردم جا انداخته اند، کنترل هوشمند و بی سیم پرده، چراغ ها،عبور و مرور و در نهایت خاموش / روشن کردن از راه دور واحد های توزیع حرارت و برودت است. در صورتی که در اصطلاح صحیح فنی، به این عملیات Home Automation گفته می شود.

در واقع تفاوت بسیار زیادی بین Home و Building  از دیدگاه BMS وجود دارد ولی در ترجمه ی فارسی این کلمات می توان گفت که خانه و ساختمان در ذهن مخاطب تفاوت چندانی ندارد. هر موقع صحبت از Home شود بدان معناست که یک واحد مستقل را به صورت خودکار و هوشمند کنترل می کنیم ولی در Building می توان یک مجتمع و تمام نیاز های آنرا از تهویه مطبوع گرفته تا بهینه سازی مصرف انرژی، آب مصرفی، کنترل تردد و … را در یک سیستم یکپارچه کنترل و مانیتور کرد.

کنترل سیستم تهویه مطبوع

نگاهی به کنترل سیستم تهویه مطبوع

کنترل سیستم تهویه مطبوع از کنترلر های محتلفی که به تجهیزات میدانی از جمله شیر کنترل ، محرک و ترموستات فن کویل متصل است تشکیل شده است. این کنترلر ها می توانند فرآیند های مختلفی را در یک ساختمان یا مجموعه ای از چند ساختمان به مدیریت کنند و تمام تجهیزات تهویه مطبوع از جمله چیلر، فن کویل، هواساز و بویلر را کنترل کنند. این کنترلر ها با پروتکل های ارتباطی مختلفی از جمله پروتکل BACnet به یک هاست مرکزی یا از طریق اینترنت و یا ترکیبی از هاست و وب سرور متصل می شوند.

کنترلر های امروزی، توانایی محاسبات پیشرفته ای را دارند و می توانند فرآیند های مختلفی از جمله آلارم های معمول، برنامه های زمان بندی شده و مدیریت مصرف انرژی را انجام دهند. کنترلر ها توانایی عملکرد کرد مستقل بدون اتصال به هاست مرکزی را نیز دارند که به آن نوع کنترلر مستقل Stand Alone می گویند. بسته به نوع سیستم، تنظیمات سیستم را می توان از طریق ایستگاه کاری، کامپیوتر های شخصی، HMI یا مرورگر های تحت وب به روی موبایل یا لپ تاپ انجام داد. شبکه ی کنترلی می تواند از طریق کابل مسی شیلد دار، خطوط تلفن، کابلهای فیبری و ارتباط بی سیم می تواند در ارتباط باشد.

سیستم هوشمند ساختمان یاSystem  Building Automation که بطور خلاصه به آن BAS می گویند از چهار بخش اصلی تشکیل شده است.

کنترل تهویه مطبوع

امنیت و کنترل تردد

ایمنی و آتش

کنترل روشنایی

تمام سیستم های فوق را می توان در یک نرم افزار یکپارچه در کنار هم کنترل و مانیتور کرد. در کشورایران، بیشتر پروژه هایی از سیستم یکپارچه کنترل و مانیتور استفاده می کنند که کاربری آنها دارپسازی، بیمارستانی و ساختمانهای اداری متراژ بالا است.

کنترل سیستم تهویه مطبوع

سخت افزار و نرم افزار کنترل تهویه مطبوع

سخت افزار کنترل سیستم تهویه مطبوع شامل کنترلر، هاست و وب سرور، ایستگاه کاری، IO، شبکه ی ارتباطی است.

نرم افزار کنترل سیستم تهویه مطبوع دارای تنوع بسیار زیادی است. می توان به نرم افزار های کنترلر ها، اپلیکیشن های مبتنی بر وب سرور و نرم افزار های بسیار متنوعی که با سیستم یکپارچه می شوند اشاره کرد. نرم افزار کنترلی جهت ارسال دستور فیزیکی همانند روشن یا خاموش کردن چیلر به کار می رود. نرم افزار های تحلیلی و شبیه ساز به منظور تحلیل مصرف انرژی و شناسایی راههای بهینه سازی مصرف انرژی، شبیه سازی پروفایل مصرف انرژی یا مانیتورینگ کیفیت هوای سیستم تهویه مطبوع و تهیه گزارش های تحلیلی مربوطه مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کنترل تهویه مطبوع

به موازات پیشرفت در یکپارچه سازی سیستم های هوشمند ساختمان، سیستم های کنترل تهویه مطبوع از شبکه های سریالی سنتی به اینترفیس های پیشرفته تر مهاجرت می کنند. اینترفیس هایی از جمله RS485  و RS232 همچنان محبوبیت خودشان را حفظ کرده اند ولی اترنت، فیبر، بی سیم و مش  بی سیم نیز در حال به دست آوردن جایگاه تازه است.

پروتکل های شبکه ای در تجهیزات هوشمند کنترل تهویه مطبوع می توانند شامل رنج گسترده ای از جمله BACnet یا LonWorks تا پروتکل هایی همانند TCP/IP در اترنت باشند. طی سالیان اخیر اکثر سیستم های تهویه مطبوع به سمت استفاده از  IP جهت هوشمند سازی سوق داده شده اند.

کنترل سیستم تهویه مطبوع

۲ دیدگاه

    1. سلام
      اگه در مورد کنترل هوارسان مطلب بخواید که بسیار جامع و با نقشه باشه توی مطلب هواساز در همین سایت قسمتی قرار دادم به اسم پکیج کنترلی هوا رسان اونو بخونید اگه باز هم سئوالی بود به من بگید

      http://www.frouhi.ir/%d9%87%d9%88%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d8%b2-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *